Poskrbite za Valentinovo cvetje

13. februarja 2018

Dan svetega Valentina je na Slovenskem že od nekdaj težko pričakovan. V našem ljudskem izročilu je to dan, ko se začne prebujati narava, zadnja leta pa je pri nas bolj znan kot praznik zaljubljencev. Poleg zaljubljenih pisemc in čokoladic so simbol Valentinovega praznika in ljubezni tudi šopki cvetja. Ti imajo s čokolado še eno neljubo lastnost. Nič od tega namreč ne zdrži prav dolgo. Glede čokolade vam žal ne znamo pomagati, glede obstojnosti cvetja pa imamo za vas nekaj koristnih nasvetov.

valentinovo_cvetje-1

1. Cvetja nikoli ne izpostavimo zimskemu mrazu

Tako kot za lončnice tudi za rezano cvetje velja, da ne sme biti izpostavljeno nenadnim preskokom temperature, še posebej pa je to pomembno v zimskem času, ko so zunanje temperature mnogo prenizke zanje. Za to delno poskrbijo že v cvetličarnah, saj cvetje ovijejo v papir, ki preprečuje nenadno ohladitev cvetja. Vendar moramo paziti, da ga ne pustimo na mrazu predolgo, npr. ko ga med opravki pustimo v avtomobilu, saj ga bo hlad kljub papirju sčasoma dosegel. Nakup cvetja naj bo zato vedno zadnji na seznamu naših opravkov.

2. Cvetja ne odvijemo takoj

Ko cvetje prinesemo domov, ga vsaj še 15 minut pustimo zavitega v papirju. Tako mu omogočimo, da se prilagodi novi, notranji temperaturi, saj se je med prenašanjem od cvetličarne skoraj zagotovo nekoliko ohladilo. Zavito se bo počasi segrelo in ne bo doživelo temperaturnega šoka.

3. Cvetju odrežemo spodnji del stebla

Za rezano cvetje je koristno, da mu odrežemo spodnji del stebla. Ne veliko, dovolj bo zgolj kakšen centimeter. V času od nakupa do postavitve v vazo se steblo, kjer je bilo odrezano, že nekoliko osuši, zato ne more več optimalno črpati vode. Ko steblo odrežemo malo višje, kjer se še ni posušilo, bo zopet kot sveže odrezano.

valentinovo_cvetje-2

4. Postavimo ga v mehko vodo z dodanim hranilom MINERAL™ ZELENI

Voda, v katero cvetje postavimo, naj bo mehka. To pomeni, da uporabimo deževnico ali postano vodo. O razlogih za uporabo mehke vode si lahko preberete v enem od naših predhodnih zapisov. Vodi dodamo še štiri odstotke hranila MINERAL™ ZELENI, kar pomeni približno 40 ml (malo manj kot pol decilitra) na 1 liter vode. S tem cvetju dodamo hranila, zaradi česar ostane sveže dlje časa.

5. Redno menjavamo vodo

Vodo, v kateri stoji cvetje, redno menjavamo, najbolje vsak dan. V njej se namreč s časom razvijejo in kopičijo bakterije in plesni, kar je razlog, da voda, če je dlje časa ne zamenjamo, smrdi in postane motna. Stara voda skrajšuje čas obstojnosti cvetja, poleg tega pa je zaradi bakterij in plesni lahko nevarna za ljudi in živali, zato jo moramo zamenjati s svežo, ki ji vedno dodamo še MINERAL™ ZELENI.

Čudovito Valentinovo vam želi ekipa MINERAL!

valentinovo_cvetje-3