Presajanje pelargonij in nega

3. aprila 2019

Pelargonije so najbolj priljubljene balkonske rastline. To priljubljenost jim je uspelo zadržati že več kot 300 let, to je odkar so iz svoje domovine – Južne Afrike prišle v Evropo. Po naravi so pelargonije trajnice, in to lastnost smo hitro izkoristili tudi evropejci, kajti sedaj jih že skoraj vsi gojimo po več zaporednih let, v nasprotju večino drugih balkonskih rastlin, ki pri nas ne prezimijo. Pelargonije ob upoštevanju nekaj lažjih zahtev zelo dobro prezimijo, ob pravi negi pa jih lahko tudi več let vzdržujemo lepe in zdrave. Sedaj je čas, da prezimujoče pelargonije presadite v nove lončke ali korita.

pelargonija_1

Presajanje pelargonij

Ker pelargonije do konca nevarnosti zmrzali ni priporočljivo postavljati na prosto, naj počakajo v prezimovalnem prostoru vsaj do začetka maja. V tem času, ko čakajo, pa se temperature vseeno že zvišajo, svetlobe je vse več in pričnejo rasti. Prav zato morate presajanje pelargonij izvesti že prej. V času, ko bi zaradi rastnih boljših pogojev zrasla le listna masa, jih s presajanjem prisilimo, da nekaj energije vložijo tudi v rast in razvoj boljšega in močnejšega koreninskega sistema, ki je osnova vsake zdrave rastline! Rastline z boljšim koreninskim sistemom zrastejo večje, so bolj odporne na stresne dejavnike, dalj časa vzdržijo pogoje suše in imajo lepše, večje ter bolj obstojne cvetove.

Presajanja pelargonij se v novi rastni sezoni lahko lotite večkrat. Prvo presajanje pelargonij lahko opravite že zelo zgodaj, in sicer pri tem razdelite rastline in vsako posamezno rastlino presadite v večji lonček. Spremljajte, kako se razvija koreninska gruda in po potrebi presajajte pelargonije iz manjših v večje lončke. Do maja bodo tako oblikovale kakovostno koreninsko grudo.  Presadimo jih lahko tudi kar v nov substrat v balkonska korita, vendar jih bo potem v naslednjem letu težje ločiti, saj bodo korenine bolj obrasle korito. Pred presajanjem pelargonij v lončke ali korito zrahljajte korenine ter dobro pripravite substrat, ga premešajte in odstranite vse grudice, naj bo rahel, saj bo tako lažje rokovati z njim. Prav tako naj ne vsebuje večjih količin gnojila, saj v tem času ne želimo, da bi se naše rastline »pretegnile« in prehitro zrastle v višino, temveč želimo le zagotoviti dober razvoj koreninskega sistema. Tudi potaknjence, ki ste jih pripravili v koncu prejšnjega poletja presadite v večje lončke. Po presajanju pelargonije dobro zalijte s čisto vodo, nato pa še z raztopino naravnega sredstva MINERAL ZELENI, ki pripomore k boljšemu razvoju koreninskega sistema, zmanjša presaditveni šok in okrepi rastlino proti stresnim dejavnikom.

Nega pelargonij

Teden dni preden boste pelargonije prestavili na prosto, jih zalijte z raztopino sredstva MINERAL MODRI, ki doda večje količine osnovnih hranil in izboljša rast ter razvoj nadzemnih delov, zalivanje ponavljajte na tri do štiri tedne. Po dveh tednih od prvega zalivanja s sredstvom MINERAL MODRI lahko pelargonije nahranite tudi preko listov s sredstvoma MINERAL RUMENI in MINERAL RDEČI, poleg foliarnega dodajanja hranil, MINERAL RUMENI krepi rastline proti boleznim in stresom, MINERAL RDEČI pa proti škodljivcem.

Največji sovražnik pelargonij v tem času je siva plesen, zato redno odstranjujte suhe in obolele dele, ki so vir okužbe. Ob pojavu bolezni in znakov stresa hitro ukrepajte z MINERAL RUMENI FORTE, ob pojavu škodljivca pa z MINERAL RDEČI FORTE. Škodljivci, ki jih lahko v tem času pričakujemo na pelargonijah so listne uši in pršice.

pelargonija_2

V pravem času pelargonije prestavite na svetlo sončno lego, redno odstranjujte odcvetele cvetove in zmerno zalivajte. So nezahtevne rožice in brez večjih vložkov truda lahko vaš dom krasijo več zaporednih let.

Imate o tej temi še vprašanja oz. potrebujete svetovanje? Obrnite se na nas in nam svoja vprašanja zastavite na našem Facebook profilu. Lepo vabljeni!