Kaktusi in sočnice pozimi

8. decembra 2018

Med trpežnejšimi sobnimi lončnicami prvo mesto zagotovo zasedajo kaktusi in druge sukulente oz. sočnice. So rastline z nizkimi potrebami po hranilih, ki rastejo zelo počasi. Njihova presnova in razvojni cikel se zelo razlikuje od listnatih sobnih rastlin, zato jih moramo obravnavati in oskrbovati nekoliko drugače, predvsem v zimskem času, ko se močno zmanjša količina dnevne svetlobe. Kako oskrbovati kaktuse in druge sočnice si preberite v naslednjih odstavkih.

kaktus1

Kaj so sočnice/sukulente?

Med sočnice uvrščamo vse rastline, ki so sposobne na dolgi rok shraniti vodo. Njihovi predstavniki imajo mnogo skupnega, veliko pa je med njimi tudi razlik, zato ne moremo vseh obravnavati enako. O posebnostih vrste se je dobro najprej poučiti! Predvsem to velja za temperaturni in svetlobni režim, ki ga potrebujejo za uspešno rast. Mnoge se branijo s preobraženimi listi – bodice, po katerih lahko prepoznamo sočnice in kaktuse, vendar to ni nujno značilnost vseh predstavnikov. Kaktusi in druge sočnice kot recimo agava izvirajo iz vročih in suhih klimatskih pasov s hladnimi nočmi, zaradi česar dobro prenašajo velika dnevno-nočna temperaturna nihanja. Spet druge so prilagojene na bolj vlažna rastišča z več ali manj svetlobe. Svetloba in toplota sta ključna dejavnika pri vzgoji sočnic, in sta pogosto glavni razlog za slabo rast ali celo propad rastline.

kaktus2
kaktus3

Vzgoja in posebnosti

Sočnice nimajo listov z listnimi režami za dihanje in izmenjavo plinov, zato imajo pri njih podobno vlogo posebne reže na povrhnjici. Zanje je značilen prav poseben presnovni proces. Medtem, ko pri veliki večini rastlin dihanje in fotosinteza potekata vzporedno podnevi, pri sočnicah dihanje poteka ponoči,  fotosinteza pa poteka normalno v dnevnem času. Reže za izmenjavo plinov se čez dan zaprejo, da rastlina skoraj popolnoma zaustavi izgubo vode – ta proces so razvile, da lahko preživijo ekstremno vroče in suhe razmere v puščavah. Reže se zaprejo, ko temperatura doseže 20 – 25 °C. Zaradi tega sočnic v času visokih temperatur ne zalivamo, saj lahko segnijejo. Za večino kaktusov velja, da potrebujejo dovolj svetlobe, zato so zanje v rastnem obdobju primerne najbolj sončne okenske police. Prostor naj bo suh in zračen, v rastnem obdobju jih zalivamo enkrat na 2 do 3 tedne z majhno količino vode.

Drugačno oskrbo pa jim moramo nuditi pozimi, saj mnoge izmed sočnic takrat potrebujejo obdobje mirovanja z nizkimi temperaturami. Ko se prične obdobje kratkih dni, kaktuse in druge sočnice prenesemo v prostore za mirovanje. Ta prostor naj bo hladen, temperature naj bodo v okviru 10-15°C, če ne prezimujete v istem prostoru tudi bolj toploljubnih vrst kot so afriški mlečki se lahko temperature spustijo tudi nižje. Pozimi lahko popolnoma prenehamo zalivati vse kaktuse, sočnice kot je tolstica in podobne pa zalijemo enkrat mesečno z majhno količino postane vode/deževnice. Kaktuse pričnemo ponovno zalivati v marcu in aprilu, ko jih prestavimo na sončne okenske police ali na vrt.

Kot že prej omenjeno, je vrst sočnic zelo veliko, med sabo se razlikujejo po zahtevah in oskrbi, zato po nakupu preučite in spoznajte vašo rastlino, da ji boste lahko zagotovili pogoje za uspešno rast in razvoj, kot bo ona veselila vas z čudovitimi barvami, oblikami in cvetovi. Ker so sočnice nezahtevne za hranila, je pri večini za oskrbo dovolj uporaba sredstva MINERAL ZELENI, po nakupu sočnico presadite v večji lonček in zalijte z raztopino MINERAL ZELENI, zalivanje ponovite po vsakem presajanju. Božičnem kaktusu in podobnim sočnicam enkrat do dvakrat letno, v začetku rastne dobe dognojite s sredstvom MINERAL MODRI. Ob pojavu pogostega škodljivca kaktusov – vataste krvave uši, jih poskušajte ročno čim več uničiti nato pa jih na dva dni poškropite s sredstvom MINERAL RDEČI FORTE in škropljenje ponovite vsaj 3x oz. dokler škodljivec ne izgine.

Vas o tej temi še kaj zanima? Vabimo vas, da nas kontaktirate na našem Facebook profilu, kjer vam bomo z veseljem svetovali in odgovorili na vaša vprašanja.