Naj v vašem domu zacveti božična zvezda!

12. decembra 2018

V prihajajočem obdobju, ko mraz in dolge noči pospremijo naravo k zasluženem zimskem počitku, ko listi odpadejo in se znajdemo v okolju zbledelih barv, nas v času božičnih praznikov zagotovo vsako leto razveseli živo-obarvana božična zvezda. Ta sezonska rastlina je simbol sreče in upanja, s svojimi rdeče obarvanimi listi v dom prinese toplino in čarobnost božiča.

bz_1

Skrivnost dobre oskrbe rastlin – pozanimajte se o izvoru rastline

Mnogi verjamejo, da je božična zvezda zahtevna rastlina in je njeno oskrbovanje težavno, vendar so se z novimi sortami te lastnosti izkoreninile in so tako rastline bolj odporne na šoke med transportom in skladiščenjem. Sedaj nam lahko že z manjšim vložkom truda s svojimi našpičenimi zelenimi listi krasijo dom celo leto, če pa smo še malo bolj spretni jih lahko s pravo tehnologijo spravimo do ponovnega cvetenja.

Skrivnost v oskrbi vseh vrst rastlin je v razumevanju od kod izvirajo in kakšne naravne pogoje imajo najraje. Božična zvezda izvira iz Mehike, kjer so večino leta dnevi izredno vroči in je dežja malo, v naravi je trajnica in lahko zraste v do 5 metrov visok grm. Tako ji moramo podobne pogoje zagotoviti tudi v naših domovih, kjer jo gojimo kot lončnico.

bz2

Božična zvezda – za rast zagotovite “mehiške” razmere

Večina božičnih zvezd kmalu po božičnem času propade zaradi koreninske gnilobe ali pomanjkanja kisika. Tako kot ljudje tudi rastline potrebujejo kisik v vseh svojih delih, tudi koreninah. Zato jo zalivamo bolj poredko, saj v tem času sobne lončnice dobijo izredno malo svetlobe in sta njihova rast in razvoj upočasnjena. Kot pomoč pri ugotovitvi kdaj božično zvezdo zaliti, vam je lahko kar rastlina sama, ki to zelo dobro nakaže, če jo znamo pravilno opazovati. Ko ji vlage v zemlji začne primanjkovati, njeni listi malce upadejo, zunanji robovi se za malenkost uvihajo navznoter. Če nismo povsem prepričani, lahko vlažnost zemlje preverimo tako, da vanjo potisnemo prst in občutimo, če je še prisotna vlaga. Ali pa na rahlo potolčemo po dnu lončka in rastlino s koreninsko grudo vred izvlečemo iz lončka ter pogledamo stanje v njem. Ko opazimo pomanjkanje vlage ponovno zalijemo, raje z manj kot s preveč čiste postane vode.

Božična zvezda je že sama po sebi rastlina vročih in sušnih območij, za to ji moramo zagotoviti tudi mesto v našem domu, kjer bo dobila največ svetlobe. Temperatura v prostoru naj ne bo nižja od 16-17 ° C. V zimskem času zaradi centralne kurjave v domovih odstotek zračne vlage izredno pade, na 30% ali manj. Tako kot ljudje to občutijo tudi rastline, tako božična zvezda kot druge lončnice v tem času potrebujejo več zračne kot talne vlage. Priporočljivo je v njeno bližino postaviti lonček z vodo, lahko pa občasno rosimo po zelenih listih in s tem začasno zvišamo vlago okrog rastline, vendar moramo paziti, da voda ni preveč trda in hladna.

S takšno oskrbo bo vaša božična zvezda zagotovo uspešno preživela temačno zimsko obdobje in v pomladanskem času začela pospešeno rasti in se razvijati. Takrat jo je priporočljivo presaditi v večji lonček in obrezati. S pospešenim razvojem se povečuje tudi njena potreba po vodi in hranilih, zato jo moramo bolj pogosto zaliti in dodati večje odmerke gnojila, vsekakor pa moramo vedno paziti, da ti odmerki niso preveliki, saj tudi v naravi ni vajena predobro založenih tal.

V poletju jo lahko prestavimo ven, kjer ji bo sonce zelo prijalo. Na koncu poletja jo prestavimo nazaj v hišo, s tem ne smemo predolgo odlašati, saj nizke temperature težko prenaša, jeseni pa nas pogosto presenetijo izredno hladne noči.

 

Božična zvezda je kratkodnevnica, da začne ponovno cveteti potrebuje kratek dan in dolge noči. Že majhna količina svetlobe lahko zmoti njen cvetni razvoj, zato moramo paziti, da ne prižigamo luči. Prav tako je za razvoj lepo obarvanih cvetov pomembna razlika v dnevni in nočni temperaturi. V dnevnem času naj bo temperatura sobna, ponoči pa moramo rastlino prestaviti na bolj hladno mesto, morda shrambo ali klet, kjer so temperature občutno nižje od sobnih. S takšno tehnologijo bomo dosegli, da nas bo naša božična zvezda ponovno razveselila z živo obarvanimi cvetovi.

Za vsa vprašanja in svetovanje smo vam na voljo na našem Facebook profilu. Lepo vabljeni!