Priprava tople grede

8. februarja 2019

Tople grede so priljubljene za vzgojo mlade listne zelenjave pozimi in vzgojo sadik zelenjadnic spomladi. Prav priročen vrtičkarski pripomoček so, saj v njih že konec zime ustvarimo ugodne pogoje za rastline. Vanje lahko že februarja sejemo seme najrazličnejših vrtnin za vzgojo sadik, kot so zelje, kolerabica, cvetača, brokoli, čebula,… Ker v tem času še ni veliko dela na vrtu, se lahko v miru posvetite izdelavi ustrezne tople grede.

tg1

Kako pripraviti toplo gredo?

Za okvir uporabite les, ki je naraven material in diha. Po širini toplo gredo obrnite v smeri sever-jug, da ji boste zagotovili največjo količino sončnih žarkov. Ena izmed daljših stranic naj bo višja, da boste lahko okna postrani obrnili proti soncu. Za okna izberite steklo ali prozorno plastiko. Če jo lahko prislonite na južno stran hiše, bo še toliko bolje, saj bo bolje zadrževala toploto.

Preden pričnete s postavitvijo tople grede, izkopljite jamo poljubnih dimenzij (po površini), globina pa naj bo vsaj 60 cm. Ob izkopavanju zgornji sloj zemlje (20 cm), imenovan živica, mečite na poseben kup, saj ga boste kasneje uporabili. V jamo najprej nasujte listje, slamo ali posušeno travo, nato pa plast preperelega hlevskega gnoja ali mešanico slame, vode (10 l), urea-e (1 kg) in sladkorja (1 kg). Vse skupaj poravnajte in čez par dni nasujte plast vrtne zemlje oz. substrata mešanega z živico, ki ste jo pri izkopavanju shranili. Zaporedje teh plasti je nujno, saj bo le tako topla greda imela učinek segrevanja. Da vam ponoči toplota ne bo uhajala, lahko toplo gredo pokrijete z odejo, lesom ali stiroporom. Posejano in posajeno zalite s sredstvom MINERAL ZELENI, ki pomaga pri kalitvi, zmanjšuje presaditveni šok in krepi rastline proti okoljskim stresom. Ta je še posebej velik pri rastlinah, ki jih vzgajamo v poznem zimskem času, ko so temperaturni preskoki pogosti, primanjkuje tudi svetlobe.

tg2

Topla greda je uporabna v vseh letih časih

Tople grede ne uporabljamo samo spomladi – koristna je tudi poleti in pozimi. Uporabna je za vzgojo sadik plodovk, če je dovolj visoka pa lahko v njej skozi poletje gojite različne bučnice, na primer bučke ali melone, ki se dobro počutijo na hlevskem gnoju, ki je spomladi segreval gredo. Pozimi jo lahko uporabite tudi za shranjevanje zelenjadnic. Vanje postavite glave zelja in ohrovta ter razne korenovke in gomoljnice. Pozimi pa v topli gredi uspevajo tudi različni radiči, endivija in motovilec.

 

Vam topla greda dela preglavice? Pomagamo vam jih odpraviti na našem Facebook profilu. Pišite nam, z veseljem vam bomo odgovorili.