Vrt v januarju

17. januarja 2019

Januar je tu in z novim letom se počasi pričenja tudi nova vrtičkarska sezona. Prav ste prebrali, vrt se začne pripravljati že januarja! V tem mesecu se lahko prične z načrtovanjem za novo sezono. Izbrskajte zaloge semena in preverite njihovo kalivost ter dokupite ali si s prijatelji izmenjajte seme, ki vam manjka. Nekateri z vrta še pridno pobirate različne ohrovte, ponekod tudi motovilec in radič. Tisti, ki imate rastlinjake in tople grede, lahko že pričnete s prvimi setvami. V sadovnjaku pa z drevja po potrebi otresajte sneg, ki bi lahko polomil veje in nabirate cepiče za spomladansko cepljenje.

vrt1

Vrt načrtujte

Načrtovanje setev, gredic in kombiniranje rastlin na osnovi dobrih sosedov je odlična praksa, katere se je potrebno lotiti pred prvimi setvami v januarju in februarju. Upoštevanje kolobarja je ključno za doseganje zdravih in obilnih pridelkov. Lotite se načrtovanja združenih setev ali mešanih posevkov, ki so lahko koristni v boju s pogostimi škodljivci, saj v takšnih zasaditvah pogosto ena rastlina varuje drugo, dober primer česar je skupna gredica korenčka in čebule, kjer se rastline se med sabo varujejo pred korenjevo in čebulno muho.

Poskušajte rastline kombinirati po njihovi botanični družini. Na isto gredico ne sodijo  različne predstavnice iste družine. Rastline iz istih botaničnih družin imajo namreč podobne potrebe po hranilih, enak koreninski sistem in privabljajo iste škodljivce, kar lahko hitro poruši ravnovesje na gredi. Pri tem ne smete zamešati botaničnih družin z običajno bolj poznano delitev, ki zelenjavo razvršča glede na uporabni oz. užitni del. Vrtnine se v skladi s to delitvijo deli na plodovke, kapusnice, solatnice, gomoljnice ipd. Botanična klasifikacija nasprotno rastline razvršča glede na sorodnost, kar pomeni, da so si te rastline genetsko bolj podobne. Tako npr. krompir spada med razhudnikovke, kamor uvrščamo tudi paradižnik in papriko, ne pa tudi bučk.

Ob papriki naj tako ne bo paradižnika in krompirja, temveč solata in začimbnice, grah in fižol naj bosta daleč narazen mednju pa lahko posadite zelje, blitvo, špinačo ali ali katero drugo vrtnino, ki ni iz družine metuljnic, kot lahko razberete iz priložene tabele, v kateri najdete več informacij o klasifikaciji priljubljenih vrtnin.

2019-01 Vrt v januarju FINAL (1)-1

Test kalivosti in prve setve

Pri večini rastlinskih vrst je seme po petih letih že slabo kalivo in ga zato zavržemo. Za seme, ki je staro od enega do štirih let pa je potrebno narediti test kalivosti, s katerim se prepričate, če boste iz njega lahko vzgojili močne in zdrave rastline. Kalilni test opravite tako, da nekaj semen (odvisno od velikosti semena, pri večjih zadostuje 5, pri manjših 10) položite na papirnato brisačo, jo večkrat prepognete in dobro zmočimo. Papirnato brisačo lahko vstavite v plastično vrečko ali ovijete v prozorno folijo, da se ne bo prehitro izsušila. Vsak drugi ali tretji dan preverite stanje, če vsaj 70 odstotkov semen kali hitro in dobro, ga lahko brez skrbi uporabite, če pa je kalivost slabša, ga raje zavrzite in si priskrbite novega.

vrt2

V zimskem času lahko v topli gredi ali rastlinjaku uspevajo nekatera zelišča (sivka, rožmarin, žajbelj,…) in solatnice (radič, motovilec in zimska solata) katere skrbno pobiramo in pripravljamo tla na prve setve. V januarju lahko v toplo gredo ali rastlinjak že posadite prve sadike letne solate, če jo lahko kje kupite oz. ste sami vzgojili sadike. Posejete lahko tudi blitvo, peteršilj, grah, bob in rukolo. Za sadike lahko sejete tudi stoletno čebulo in vse vrste kapusnic, ki jih boste spomladi prepikirali na gredice.

Opravila v sadovnjaku

Če ste oz. boste med srečneži, ki so letos dobili kako pošiljko snega, se spomnite tudi na  svoje sadno drevje. Če se sneg nabere na vejah krošenj, jih njegova teža lahko polomi, s čimer poškoduje drevo ter uniči gojitveno obliko. Zato se po vsakem obilnejšem sneženju odpravite v sadovnjak in krošnje očistite snega. Če v aprilu načrtujete cepljenje sadnega drevja, je potrebno cepiče pobrati že sedaj, ko se v vejah še ne pretakajo sokovi. Cepiče poberite in jih zavijte v vlažen papir ter shranite v hladni kleti ali hladilniku. Idealna temperatura shranjevanja je 4°C.

V januarju je torej potrebnega le malo dela, ki pa vam bo v prihodnjih, bolj aktivnih mesecih prihranili veliko dela in težav. Zato na svoj vrt v tem mesecu nikar povsem ne pozabite!

Za vsa vprašanja in svetovanje smo vam na voljo na našem Facebook profilu. Lepo vabljeni!