Zalivanje lončnic

24. januarja 2019

Pogosto se sprašujemo, ali smo svoje rastline dovolj zalili, medtem ko jih v resnici pogosto zalivamo preveč! Razen redkih izjem, rastline ne marajo »stati v vodi«. Tudi koreninski sistem za normalno delovanje potrebuje kisik. Zalivanje lončnic in sobnih rastlin – kako in kdaj? Na to vprašanje vam odgovori kar rastlina sama, če ste jo pripravljeni opazovati.

zalivanje_1

Prvo in morda najtežje je vprašanje kdaj je zalivanje rastline sploh potrebno. To lahko ugotovite z naslednjimi enostavnimi metodami:

  • lonček privzdignite in presodite težo, lažji kot je lonček, več vode potrebuje,
  • leseno palčico tik ob robu zapičite v zemljo, ko palčico potegnete ven, lahko na njej odčitate nivo vlage v lončku,
  • v zemljo do globine 3-4 cm potisnite prst in preverite, kako vlažna je prst,
  • uporabite merilec vlage v zemlji.

Vzpostaviti dobro navado zalivanja sobnih rastlin ni težko, zahteva pa nekaj časa in vestnega opazovanja. Potrebo po vodi nam lahko pokažejo rastline same. Listi dehidrirane rastline izgubijo svojo moč, se povesijo ali celo prično veneti. Rumenenje listov in slabotnost rastline pa nakazujejo na preveč vode in v skrajnem primeru celo gnitje korenin, ki nastane, če je zemlja nasičena z vodo ali voda zastaja v okrasnem lončku. Potreba po vodi je odvisna tudi od temperature, zračne vlage in razvojne faze rastline. V toplem in sončnem delu leta povečini potrebujejo veliko več vode kot pozimi, ko rastline mirujejo in potrebujejo zgolj malo zalivanja.

Tudi način zalivanja rastlin je pomemben, prvi del tega pa se skriva v lončku še preden vanj nalijemo vodo. Pri presajanju rastlin pazite, da uporabite kakovostno zemljo in da zemlje ne potlačite, saj na ta način iz nje izpodrinete ves zrak in zmanjšate pore, ki so pomembne za zračnost in dajo vodi prostor, da se lažje razporedi po celotnem lončku. Če je zemlja dovolj porozna, je zalivanje preprosto, saj voda hitro odteče v luknjice in brez težav namoči celoten substrat. Zbita zemlja pa tega ne omogoča, zato pogosto voda potrebuje dolgo, da prodre v notranjost ali pa po večjih kanalčkih odteče kar v podstavek, kjer rastlini prav nič ne koristi. To imejte v mislih tudi po koncu zime, ko boste presajali svoje sobne rastline.

zalivanje_2

Ko rastline zalivate, po potrebi najprej s palčko zrahljajte vrhnji sloj prsti, da bo voda lažje prodrla v notranjost. Zalivanje naj poteka počasi, tik ob površini prsti, da ne omočite listov. Voda na površini listov namreč lahko povzroči nastanek glivičnih obolenj. Zalivanje končajte, ko voda začne pritekati v podstavek. Vso vodo, ki se nateče v podstavek nato odlijte. Na ta način boste rastlinam zagotovili ustrezno količino vode, ki je potrebna za dobro rast korenin in jih nikoli pustili stati v njej. Dobra metoda zalivanja je tudi t.i. »zalivanje od spodaj«, pri kateri v višji podstavek nalijete vodo in počakate, da jo zemlja vpije, presežek v podstavku pa nato odlijete. S to metodo ne boste nikoli omočili zgornjih delov rastlin. Zalivanje naj poteka zjutraj, da lahko višek vlage v dnevnem času izpari, ponoči se namreč lahko zaradi tega viška ustvarijo pogoji za nastanek plesni. Pri težavah z vlago vam lahko pomaga tudi izbira glinenega lonca, ki zaradi mikro-por prepušča vodo in zrak. Ker je glina naraven material, ki je prisoten tudi v zemlji se rastline v glinenih loncih tudi na splošno bolje počutijo.

Za zalivanje vedno uporabite mehko vodo, ki naj ima sobno temperaturo. Mehka voda je voda brez raztopljenih mineralnih snovi, takšna je na primer deževnica. Mehko vodo pridobite tudi, če navadno vodo pustite, da postoji. Natočite jo v plastenke in brez premikanja pustite stati dan ali dva – za zalivanje nato uporabite le zgornji 2/3 vode iz plastenke, zadnji del pa zavržete, saj so se tam nakopičile mineralne snovi. Mehko vodo uporabite tudi za rosenje po listih rastlin, občutljivih na nizko zračno vlago kot so fikus benjamin, spatifil, dracena ipd.

Pravi odgovor glede zalivanja je torej opazovanje rastlin in pravilna praksa. Zato opazujte svoje rastline, zalivanje naj poteka ob pravem času, z ustrezno količino mehke vode in kmalu bo ta muhasto zalivanje postalo enostavno, vaše rastline pa bodo vedno dobro priskrbljene z vodo!

Za vsa vprašanja in svetovanje smo vam na voljo na našem Facebook profilu. Lepo vabljeni!